שנה חדשה, לוח שנה ישן? חדשנות רב-שנתית

Facebook icon
23/8/2011
|מאת: 
ארי מנור
האם לוחות השנה האלקטרוניים למיניהם הרגו את לוח השנה המודפס או שאפשר להציע חידושים מעניינים גם לפורמט הוותיק? ארי מנור מציע לוח שנה שהוא למעשה מנוי שנתי לחישגד ורעיונות יצירתיים נוספים

לוח-שנה קיים מאז התקופות הפריהיסטוריות, ונועד לארגן את הימים בשנה, כך שניתן יהיה לדעת מראש מתי יחולו חגים ומועדים שונים (ובהכללה - ארועים דתיים, חברתיים וכלכליים). לוח-השנה מבוסס על תצפיות אסטרונומיות, וברוב המקרים הוא מבוסס על סיבוב הארץ סביב השמש (לדוגמא - לוח השנה הפרסי והנוצרי), על סיבוב הירח סביב כדור הארץ (לדוגמא - לוח השנה המוסלמי), או על שילוב של שניהם (לדוגמא - לוח השנה הסיני, ההינדי והעִברי). קיימים גם לוחות-שנה המבוססים על מחזור כוכב הלכת מאדים (לדוגמא -במצרים העתיקה).

על פי לוח-השנה המוסלמי, המבוסס על חודשי ירח, השנה נמשכת כ-354 ימים. מכיוון שלוח-שנה זה אינו מסונכרן עם מחזור השמש, עונות השנה אינן חלות בו בתאריכים קבועים. כך לדוגמא, חודש הראמאדן חל בכל שנה 11 יום מוקדם יותר (יחסית ל-365 הימים בשנת השמש), ומתחיל שוב באותה עונה בשנה רק אחרי כ-33 שנים. מעניין לציין, שהחודש המוסלמי מתחיל ביום מוֹלָד הירח, המוגדר כיום בו "ניתן לראות בפועל את הירח החדש". אם לדוגמא, עננים הסתירו את השמים, מולד הירח יידחה ליום הראשון בו ניתן יהיה לצפות בירח החדש בפועל. לכן, לא ניתן להחליט מראש מתי יחולו החגים המוסלמים. לוח השנה המוסלמי משמש בעיקר לצרכים דתיים, אך בערב-הסעודית הוא משמש גם לצרכים מסחריים. לוח השנה הירחי העתיק ביותר בעולם מצוייר בציורי-קיר קדומים במערה בצרפת. גילו הוא כ-15,000 שנה.

לוח השנה הנוצרי מבוסס על הזמן שלוקח לכדור-הארץ להקיף את השמש (365.24 ימים), ולכן מכיל 365 ימים. כדי להשלים את החסר, מוסיפים לשנה הנוצרית פעם בארבע שנים יום נוסף (היום ה-29 בפברואר). זהו לוח-השנה הנפוץ ביותר בעולם כיום, והחודשים בו אינם קשורים לחודשי הירח. בשונה ממנו, לוח-השנה העברי משלב את חודשי הירח ואת מחזור השמש. החודשים בו הם בני 29 או 30 ימים, ומתחילים עם מולד הירח (המחושב מראש). פעם בשנתיים או שלוש מוסיפים לשנה העברית חודש אדר נוסף (סה"כ יש 7 שנים מעוברות, עם חודש נוסף, כל 19 שנים). בדרך זו, עונות השנה מסונכרנות בקירוב גם עם לוח השנה העברי. כך למשל, חג הפסח חל כל שנה בעונת האביב.

את מניין השנים סופרים הנוצרים מלידת ישו, המוסלמים מהגעת מוחמד לעיר מֶדִינָה, והיהודים מבריאת העולם על פי אמונתם. מוחמד הגיע למדינה בשנת 622 לספירת הנוצרים. משנה זו, סופרים המוסלמים את מניין השנים שלהם. השנה אנחנו בשנת 1432 למניין המוסלמים. מכיוון שהשנה המוסלמית קצרה יותר מהנוצרית, עברו משנת 622 כבר 1432 שנים מוסלמיות, אך רק 1389 שנים נוצריות (2011-622=1389). בקצב הזה, השנה המוסלמית תדביק את השנה הנוצרית בשנת 20,874 לספירת הנוצרים.

בריאת העולם, על פי היהדות, חלה בשנת 3761 לפני הספירה (הנוצרית). לכן, לדוגמא, היום אנו בשנת 5772 לבריאת העולם (2011+3761=5772). רוב המדענים חולקים על תאריך זה של בריאת העולם, ונשענים על ממצאים המראים שהעולם, וגם בני האדם, היו קיימים אלפי שנים רבות קודם לכן (כפי שמעידים לדוגמא, ציורי הקיר בתמונה לעיל).

ובחזרה לימינו: אנשים עדיין תולים לוחות-שנה (מנייר) על הקיר, על מנת להזכיר לעצמם אירועים חשובים. במקביל, רבים משתמשים בלוחות-שנה ביומנים מנייר או ביומנים אלקטרוניים (במחשב או בטלפון הנייד שלהם). לוחות-שנה מנייר משמשים גם לצרכי פרסום, וחברות רבות מציעות אותן ללקוחות שלהם, על מנת להציג מסר פרסומי על השולחן או הקיר של הלקוח. האם נוכל להציע חידושים מרעננים בתחום לוחות-השנה, שהופיעו על ציורי-קיר עוד לפני 15,000 שנה?

ניתן להציע לוחות-שנה לצרכים ייחודיים. למשל - לוח-שנה ללמידת שפה זרה, עם שמות הימים והחודשים בשפה זרה, לדוגמא בספרדית, ושמותר לכתוב בו רק בספרדית. לוח-שנה אחר יכול לתעד למזכרת את כל ההופעות ההצגות והסרטים בהם היינו. לוח כזה יהיה עשוי משעם, יכיל את כל הימים בשנה בלוח אחד, וניתן יהיה לנעוץ בו בעזרת נעצים כרטיסים של כל ארועי התרבות בהם השתתפנו במהלך השנה. לוח-שנה אחר יכיל רק את ימי סוף-השבוע, וישמש לחיזוק הקשר המשפחתי, או ייועד לבליינים כבדים.

אפשר לפתח משבצות שימושיות על-גבי לוח השנה. לדוגמא, לוח-שנה עם פתקיות memo בכל משבצת. כותבים, תולשים, ולוקחים איתנו את הפיתקית היומית, ועותק שלה נותר על הלוח. דוגמא נוספת - לוח שנה להגרלות, כשבכל יום מגרדים בו משבצת אחרת ורואים אם זכינו בפרס היומי. מפעל הפיס אולי יוכל לאמץ את הרעיון הזה, המהווה מעין מנוי שנתי לחישגד.

לוחות-שנה יכולים גם להפעיל גם את החושים והיצירתיות שלנו. לדוגמא, לוח-שנה מנגן, המשמיע פעם-פעמיים ביום (למשל - בשעת השקיעה) יצירה מוזיקלית מסויימת, כשבכל יום או שבוע מושמעת יצירה אחרת (השיר היומי או השבועי). אפשרות נוספת היא לוח-שנה המשמש כראי, ועשוי מראי שמשבצות הימים צרובות עליו, ואודם משמש לכתיבה על גביו. אפשר גם להציע לוח-שנה לביטוי עצמי, עם מלבן ריק לציור החודשי, אותו על המשתמש לצייר בעצמו.

ומה לגבי לוחות-שנה דיגיטליים? אפשר להציע לוח-שנה דיגיטלי גדול, עם מסך ייעודי אותו תולים על הקיר. לוח כזה יכול להציג תמונה מתחלפת כל שעה או כל יום, ניתן יהיה לכתוב עליו בדרכים שונות (למשל - בעזרת מקלדת חיצונית או ישירות עם עט אלקטרונית), וניתן יהיה לסנכרן אותו מול תוכנות שונות (למשל outlook או google calendar). ולבסוף, ניתן גם לחשוב על לוח-שנה המשלב טָמַגוּצ'י במקום תמונה. בלוח-שנה כזה יש להשקיע לאורך כל השנה, על מנת שהטָמַגוּצ'י יהנה מחיים ארוכים. בסוף השנה ניתן יהיה לחגוג לו יומולדת.

עד כאן. אשמח לקבל תגובות לרעיונות שעלו כאן. איזה מהם אתם אוהבים? האם נתקלתם בהם בפועל? האם יש לכם רעיונות אחרים לחידושים בלוחות שנה?

הכותב, ארי מנור, הוא מנכ"ל חברת הייעוץ וההדרכות לעסקים ZOOZ. ארי הוא מומחה לחדשנות, וסייע ליותר מ-100 חברות וארגונים לפתח מוצרים ושרותים חדשים. הרעיונות פותחו בעזרת כלי חשיבה המצאתית, עליהם תוכלו לקרוא כאן.
 

Facebook iconGoogle iconTwitter iconLinkedIn icon
Facebook icon