מציצים אל מאחורי הקלעים של וולמרט

פברואר 3, 2014 מאת: גלית מור

אלבומה החמישי של ביונסה שהושק ב-13 בדצמבר 2013, לא רק שוחרר באופן מפתיע ללא הודעה מוקדמת או יחסי ציבור, אלא גם שווק באופן ייחודי. תחילה נמכר האלבום באופן בלעדי בחנות המוזיקה של אפל. מהלך זה עורר תגובות נזעמות הן של אמזון והן של טרגט, שהודיעו שימכרו רק את הגרסה הדיגיטלית של האלבום, ולא את הדיסק הפיזי. בתגובה חברה הזמרת לענקית הקמעונות (והמתחרה הישירה של טרגט) וולמרט, והעניקה לה את האפשרות למכור אותו שם. כדי לקדם את המכירות היא אפילו הגיעה בעצמה לאחד הסניפים של הרשת, קנתה את האלבום וחילקה לקונים ששהו בו באותו רגע וערכו את קניות חג המולד שלהם 750 שוברי קנייה בערך של 50 דולר האחד.

תארו לעצמכם את הכוח של רשת כמו וולמרט – לשים אלבום חדש בכל נקודה בארה"ב ולשווק אותו בדיוק כמו שמשווקים מיונז ועגבניות! מהלך שיווקי כזה, עם אהובת הקהל מעיד על הרצון והיכולת של הרשת להתחבר "לעם" ולהוסיף פן בידורי לחוויית הקנייה ברשת.

מעקב אחרי מהלכים נוספים של מעצמת הקניות מעלה כמה תובנות מעניינות, שניתן להסיק מהן מהם הנושאים שיעסיקו את הנהלתה בשנת 2014.

1. מנהלת תקציב בזמן מיתון
איך מבשלים ארוחה בריאה ללא הכשרה לכך? איך חוסכים זמן בהכנת האוכל ואיך שומרים על תקציב של 100 דולר לשבוע בקניות אוכל למשפחה? זה מה שחרתה על דיגלה בלוגרית שמציעה בבלוג שלה מתכונים, טיפים לבחירת מוצרים ועוד. ומי נותן לה חסות ראשית ולכו תדעו אם אינה היוזמת של המהלך? וולמרט כמובן.

אגב, למה דווקא 100 דולר לשבוע? כי משפחה שאין לה הכנסות מקבלת משירותי הרווחה האמריקאים 630 דולר בחודש.

2. נלחמת בהשמנה
בהמשך למהלך הקודם, שמדגיש הכנה ובישול של אוכל בריא (במונחים אמריקאים), וול מארט חברה לשיתוף פעולה עם שומרי משקל (Weight Watchers) והציבה את עצמה כלוחמת במגפת ההשמנה החמורה שפשטה באמריקה. כחלק מהמהלך החלה וולמרט לשווק את ליין המוצרים של שומרי משקל והרשת גם מקדמת את הקונספט בעמוד הפייסבוק שלה.

3. ממחזרת
מה יש להוסיף. ירוק זה לא רק דולרים, ו-וול מארט רוצה שנאמין שהיא בעצם פלטפורמה ירוקה שתורמת לאקולוגיה שכל אדם יכול להגיע אליה ולמסור את הסלולרי הישן שלו למיחזור תמורת זיכוי.

4. מעדיפה מוצרים מייצור אמריקאי – Be proud, live better
פטריוטיות ודאגה לתוצרת האמריקאית- וולמרט מצהירה שהיא עובדת על הגדלת המגוון של מוצרים המיוצרים בארה"ב (להבדיל, כנראה, מסין), ומדגישה את הגאווה הקשורה למהלך כזה.
ענקית כזו שעושה מהלך כזה יכולה להשפיע על התוצר הגולמי האמריקאי, שלא יהיה ספק. שימו לב למעבר הדרמטי מ"הכי זול" (וסיני) עוברים ל"הכי אמריקאי, משלנו".

אז על מה מדברים בחר הישיבות של הנהלת וולמרט? על המיתון, על המובטלים, על המגזר העני, על כוכבים כל-אמריקאים, על ההשמנה, על העידוד של תוצרת אמריקאית ועל האקולוגיה. ולא רק מדברים – גם עושים. סם וולטון מייסד וולמארט אמר בזמנו- Give The lady what she wants. היום אפשר לעדכן  את זה ל: Give the people what they need.

גלית מור היא יועצת שיווק וקמעונאות

שינוי גודל גופנים
ניגודיות