תעשיות הייצור: על סף מהפך דיגיטלי

תעשיות הייצור: על סף מהפך דיגיטלי

מאת: גיל קרידי

העידן הדיגיטלי יוצר מודלים עסקיים חדשים בתחומי תעשיות הייצור. האינטרנט של הדברים (IoT), עולם המובייל, מחשוב הענן ועולמות הנתונים (המייצרים תובנות בזמן אמת), יוצרים ביקוש לכלי תוכנה מתקדמים, לפתרונות תשתית ובעיקר לדרכי מחשבה חדשות ושונות. סקר מנהלים בינלאומי, שנערך על ידי מכון IBM לערך עסקי, מעלה כי השינויים הטכנולוגיים ניצבים בצמרת סדרי העדיפויות של מנהלים בכל תחומי המשק והתעשייה. המשיבים בסקר צופים כי לשינוים אלה – ובמיוחד לאינטרנט של הדברים, ענן המחשוב ויישומי הניתוח האנליטי – תהיה השפעה חיצונית מהותית על עסקיהם, כבר בשלוש השנים הקרובות.

העידן הדיגיטלי של תעשיות הייצור כבר כאן

האתגר המרכזי לתעשיות הייצור נותר ייצור יעיל, זול וגמיש יותר, אך אם בעבר החלטות הייצור התבססו על ההנחה לפיה אסיה, מזרח אירופה ואמריקה הלטינית נהנות ממבנה עלויות נמוך יותר, כיום הנחות כאלו הופכות למיושנות. שינויים בשכר, עלויות הובלה והפצה, הבדלים בפריון העבודה, זמינות האנרגיה ובמיוחד זמינות הטכנולוגיות הדיגיטליות, חוברים יחד על מנת לערער את המשוואה המסורתית הקובעת עקרונות גאוגרפיים למיקור תהליכי הייצור, כך קובע דו”ח חדש של מכון IBM לערך עסקי.

העידן הדיגיטלי של תעשיות הייצור כבר כאן. התקדמות הטכנולוגיה והצמיחה בתחומים דוגמת Big Data, ניתוח אנליטי, מחשוב ענן, האינטרנט של הדברים (IOT), רובוטיקה ושינויים בתפיסת סדרות הייצור משנים את הדינמיקה של עולם התעשייה. מנהלי תפעול בארגונים (COO) שהשתתפו בסקר של IBM, מצביעים על האינטרנט של הדברים כעל המגמה הטכנולוגית הבולטת ביותר, המשפיעה על האסטרטגיה העסקית שלהם. בשנתיים האחרונות זינק היקף היישום של אסטרטגיות פעילות דיגיטלית בארגונים הנסקרים בשיעור של 29%. בנסיבות אלו המנהלים מצביעים על אבטחת סייבר ועל היעדר כוח אדם בעל כישורים מתאימים כעל שני האתגרים הגדולים ביותר הניצבים בפני המיזמים הדיגיטליים התפעוליים שלהם.

סוג חדש של עובדים וסוג חדש של מערכות

טכנולוגיות אלו משפיעות גם על אופי המשרות וכוח האדם המועסק בתעשייה: הייצור בעידן הדיגיטלי מחייב עובדים עתירי ידע, שיהיו מסוגלים להתמודד עם עושר הנתונים הנוצרים על ידי מתכננים ולקוחות כאחד, עם חיישנים המשולבים במכונות הייצור על מנת לאפשר אופטימיזציה של תהליכי העבודה – ועם נתונים המגיעים מחיישנים המדווחים על השימושים במוצרים הסופיים, והעדכונים הנדרשים בסדרות הייצור הבאות.

בעידן התפעול הדיגיטלי, מידע שנוצר ונאסף בעבר על ידי בני אדם, ייווצר יותר ויותר על ידי מכונות ודברים: חיישנים, תגי EFID, מונים, מערכות GPS ודומיהם. המלאי יספור את עצמו. מכולות יזהו את התכולה המובלת בהם, ותהליכי ההרכבה יהיו רובוטיים ומנותחים אנליטית בזמן אמת. שרשרת הערך כולה תנוהל במתכונת מקושרת: לא רק לקוחות, ספקים ומידע – אלא גם חלקים המרכיבים את המוצר הסופי, מוצרים ואובייקטים חכמים אחרים ינטרו את שרשרת הערך הזאת. קישוריות עמוקה יותר תאפשר לתפעל רשתות כלל-עולמיות לתכנון ולקבלת החלטות בזמן אמת.

ב-IBM מעריכים כי ההתקדמות בתחום הניתוח האנליטי ובניית מודלים ממוחשבים תסייע למקבלי החלטות להעריך נכון יותר את החלופות השונות במסגרת מורכבת של משתנים דינמיים, סיכונים ואילוצים. מערכות חכמות יקבלו חלק ניכר מההחלטות באופן אוטומטי, תוך שיפור כושר התגובה ומזעור הצורך בהתערבות אנושית.

לתכנן מחדש את מכלול השרשרת העסקית

מומחי IBM ממליצים בפני חברות העוסקות בתחומי הייצור לתכנן מחדש את מכלול השרשרת העסקית שלהם – על בסיס הדינמיקה הנוכחית של עלויות, ותוך ניצול האפשרויות הנפתחות בעידן הטכנולוגי החדש. ככל ששרשרת הערך תהיה ממוכשרת יותר ומקושרת יותר, כך היא תהיה חכמה יותר ויעילה יותר. על מנת לעמוד ביעדים אלה, חייבות חברות בתחומי הייצור להתמודד, מעל הכל, עם השינויים בצרכי כוח האדם שלהן והתרחבות הביקוש לעובדי ידע. התמודדות זו, מסבירים ב-IBM, יכולה להיעשות בין אם באמצעות גיוס עובדים אל תוך הארגון, ובין אם בעזרת שותפים טכנולוגיים, דוגמת IBM, המביאים עימם ניסיון מצטבר ויכולות מוכחות בליווי מפעלים העוברים לעידן הדיגיטלי.

לפרטים נוספים אודות פתרונות המחשוב הקוגניטיבי של IBM, לחצו כאן

הכותב הוא מנהל שיווק לקוחות גדולים, IBM Israel

src=”https://www.facebook.com/tr?id=156993454638974&ev=PageView&noscript=1″
/>

שינוי גודל גופנים
ניגודיות